Економија

ПОРАКА ОД ЕСНАФОТ Пролонгирањето на кризата и одложувањето на почетокот на работата на кинеските фабрики – закана и за домашното производство

   Време за читање помалку од минута

Епидемијата од корона вирусот која започна во провинцијата Хубеи во Кина кон крајот на декември минатата година, веќе има директни негативни влијанија како на кинеската, така и на глобалната автомобилска индустрија. Хубеи провинцијата е четврти најголем регион за производство на возила во Кина, каде лани биле произведени 2,2 милиона возила во погони на „Хонда“, „ПСА“ („Пежо“, „Цитроен“), „Рено“, „Генерал Моторс“, „Донгфенг“, каде Вухан и неколку други градови се под целосен карантин, пишува Плусинфо.

Целосниот текст прочитајте го тука