- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Поранешните вработени во „Охис“ повторно да протест, добиле ветување за средба во Владата во петок

Поранешните вработени во „Охис“ - Работник
215views

Стотина поранешни вработени од скопската фабрика „Охис”, која е во стечај, денеска повторно протестираа низ улиците на Скопје. Тие како секој вторник и петок, својот револт повторно го искажаа пред Парламентот по што тргнаа кон Министерството за правда и пристигнаа пред Владата, каде што го блокираа булеварот „Илинденска ББ“.
Тие добиле најави дека од Собрание ќе направат притисок да им се реши прашањето.
Денеска во Владата не ги примиле, но најавиле дека ќе ги примат во петок.

„Во Парламентот не прими Талат Џафери, но не упати упати кон Владата, бидејќи само таа можела да ни го реши прашањето“, вели еден од поранешните вработени во „Охис“, пишува Фокус.

Advertisement

Целосниот текст прочијате го тука

Advertisement
Advertisement