- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Поранешните вработени на Охис не се откажуваат, излегоа повторно на протест

Поранешните вработени на Охис не се откажуваат - Работник
373views

Поранешните вработени во „Охис“ не се откажуваат. И овој петок излегоа на протестен марш. Не ги примија ниту пратениците од собранието, ниту од министерството за правда, ниту во Владата. Велат нема да отстапат се додека Владата не одвои над 5 милиони евра за 24 заостанати плати на работниците. Тврдат дека пари од имотот на „Охис“ има, но надлежните го дале за багателна цена, додека работниците останале со празни раце.

Работниците се револтирани. Дел од вработените починале, други се во пензија, трети без работа, но сите со огромни долгови. Велат си го бараат само тоа што го одработиле, и тоа во мизерни услови подложни на хемикалии кои им предизвикуваат здравствени проблеми. Сметаат дека поделбата на парите од стечајната маса е нереална. Еден работник побарува 5 илјади евра во плати, а му следуваат едвај 100 до 200 евра. Гневни се бидејќи наместо долговите кон работниците, први ќе бидат подмирени големите компании, објави Алфа.

Целосниот текст прочитајте го тука