- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Поранешните вработени на „Охис“ преку протест ги побараа неисплатените плати

Поранешни вработени од „ОХИС“ на протест, ги бараат неисплатените плати - Работник
473views

Поранешни вработени во скопската фабрика „Охис“, која е во стечај, денеска повторно протестираат низ улиците во Скопје. Протестираат пред Парламентот по што, според најавите, ќе се движат кон Министерството за правда и кон Владата.

Бараат исплата на побарувањата од стечајната постапка за 24 неисплатени плати и придонеси од плата за 16 месеци. Имаат неисплатени осум плати од 2008 година и 16 плати од 2012 и 2013 година, пишува Вечер Прес.

Целосниот текст можете да го прочитате тука