- Advertisement -
ПравдаСветСветот на работникот

Починал на работно место, па покриле со чадори, а продавницата продолжила со работа

Починал на работно место - Работник
141views

Продавница во Бразил продолжила со работа иако вработен починал на работно место.

Телото на работникот што починал во супермаркетот на Карфур било оставено на подот, покриено со чадори и опкружено со картонски кутии.

Advertisement

Инцидентот се случил на 14 август, но излегол на виделина неделава по острите критики на социјалните мрежи.

Менаџерот за продажба Мануел Мојсеј Кавалканте (59) доживеал срцев удар додека бил на работа. Обезбедена е прва помош, но Кавалканте почина во продавницата, се вели во изјавата на Керфур.
„Компанијата погреши што не ја затвори продавницат“ објавија од компанијата.

Advertisement
Advertisement

Локалниот огранок на Француски Карфур, еден од најголемите ланци на продавници во Бразил, објави дека сега ги смени упатствата за однесување во такви случаи и во иднина ќе вклучува и – задолжително затворање на продавницата.

 

Advertisement