- Advertisement -
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Прв случај на заразен болничар во битолската болница – хирург има симптоми ќе се тестира денеска

230views

Во текот на изминатите 24 часа, Министерството за здравство информира дека коронавирус е регистриран и кај здравствен работник од битолската болница.

Според информациите се работи за болничар, по што направени се и епидемиолошки анкети со останати лица и двајца други здравствени работици сега се во изолација.

Advertisement

Еден хирург од болницата од денеска има симптоми и тој ќе се тестира и ќе биде во изолација, соопшти на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Ова е прв случај на заразен здравствен работник во Клиничката болница во Битола

Advertisement
Advertisement