- Advertisement -
ЗанимливостиМагазин

Предпразнично вработување: Уште 100.000 работни места во Амазон

Предпразнично вработување: Уште 100.000 работни места во Амазон - Работник
117views

Мултинационалната компанија за онлајн продавници Амазон објави дека вработила 100.000 луѓе во пресрет на претстојните Божиќни и новогодишни празници, пренесуваат агенциите.

Новите вработени ќе помогнат да се исполнат потребите во претстојната празнична шопинг сезона, што е половина од вкупно минатата година, откако компанијата драматично го зголеми бројот на вработени за време на пандемијата на вирусот корона, според Блумберг.

Advertisement

Агенцијата АФП потсетува дека Амазон имале повеќе од 875.000 вработени ширум светот на крајот на јуни 2020 година, а на крајот на јули, кога беа објавени резултатите, компанијата од Сиетл изјави дека веќе има создадено повеќе од 175.000 работни места по март, од кои 125.000 ќе станат постојани.

Кон средината на септември беа додадени уште 100.000 работни места само во САД и Канада, главно во магацини, при подготвување пакети и нивно испраќање.

Advertisement
Advertisement

Во август, Амазон одлучи да ангажира 3.500 инженери, специјалисти за ИТ и административен персонал во САД.

Ситуацијата во Амазон е спротивна на ситуацијата во многу големи компании кои беа сериозно погодени од економската криза предизвикана од пандемијата на коронавирусите, според АФП, потсетувајќи дека мултинационалните компании како Дизни, Американ ерлајнс и Јунајтед ерлајнс имаа околу 60.000 отпуштања.

Извор: bizlife.rs

Advertisement