- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Предупредувачки протест на тиквешките лозари

Предупредувачки протестна тиквешките лозари - Работник
391views

Ние како земјоделци сме робови во сопствената држава, нашиот труд и мака никој не го цени, а уште помалку соодветно да ги вреднува, затоа младите ни бегаат и затоа производството се повеќе ни се намалува, со вакви откупни цени на праските, кајсиите, а сега и на грозјето тоа е еднакво на катастрофа, се пожалија вчера тиквешките лозари и овоштари кои во екот на бербата на грозјето немајќи друг избор излегоа на предупредувачки протест блокирајќи го еден час патниот правец Кавадарци- Скопје, пишува Нетпрес.

Целосниот текст прочитајте го тука