ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Приватните градиники ќе отпуштат 600 вработени доколку не добијат помош од Владата

Приватните градиники - Работник
40views

Стотици згрижувачи и друг персонал од приватните градинки ќе ги загубат своите работни места доколку државата не им помогне да ги надминат последиците кои ги предизвика пандемијата од вирусот Ковид – 19 предупредуваат од Асоцијацијата на приватни установи за деца „Полет“, пишува порталот Магазин.мк.

Како што пренесува Магазин.мк, од Асоцијацијата истакнале дека пандемијата ги погодила речиси сите бизниси, но според нив, Владата различно ги третирала државните и приватните установи за згрижување на деца, иако тие извршуваат иста дејност и одговараат пред ист Закон. 

Имено, се работи за триесетина градиники на кои им се заканува затворање.

Повеќе прочитајте на Магазин.мк