- Advertisement -
ПравдаСветСветот на работникот

При уривање на зграда во Русија загинале четворица работници

При уривање на зграда - Работник
164views

Четворица работници загинале денеска во Русија, додека работеле на уривање на зграда која се наоѓала веднаш до рудник за јаглен, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Од компанијата „Северстал“ во чија сопственост е рудникот велат дека работниците се од друга фирма и биле ангажирани за уривање на објектот. Несреќата се случила затоа што најверојатно не се почитувале правилата за безбедност при работа.

Advertisement

Производството на јаглен во рудникот Воргашорскаја, лоциран во непосредна билизина на местото на несреќата во северозападна Русија, не е загрозено.

Извор: Сител

Advertisement
Advertisement

Advertisement