- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Протести во Индија поради приватизација државни компании

Протести во Индија - Работник
224views

Илјадници на вработени низ Индија во четвртокот простестираа против продавањето на државната рафинерија Бхрат Петролеум Корпорацијата (БПЦЛ), поради страв од губењето на нивните работни места и бенефиции.

Минатата недела, Владата на Нарендра Моди ја одобри продажбата на БПЦЛ и четири други компании во државна сопственост, што е еден од најголемите чекори за приватизација во Индија, во последните неколку декади.

Advertisement

Продажбите се гледаат како начин да се прошири фискалниот јаз, како што Њу Делхи гледа да ја оживее бавната економија. Синдикатите од другите државни компании ги здружија силите заедно со работниците на БПЦЛ во протестот против приватизацијата.

Advertisement
Advertisement

Advertisement