- Advertisement -
Наука

Професорка од Универзитетот „Оксфорд“: До септември ќе имаме вакцина за коронавирусот

754views

Вакцината против коронавирусот може да биде достапна во септември, најави водечка професорка од Универзитетот „Оксфорд“, вклучена во истражувањето. Бројот на смртни случаи во светот се искачи на 103.230, а заразени се вкупно 1.705.766 луѓе.

Какво било опуштање на рестрикциите за изолација и социјално дистанцирање може да предизвика нов пик на заразени до откривањето на вакцината.

Advertisement

Но, Сара Гилберт, професорка по вакцинологија на Универзитетот „Оксфорд“, вели дека е 80 отсто сигурна дека вакцината на која работи нејзиниот тим ќе биде успешна.

Повеќе прочитајте на факултети.мк

Advertisement
Advertisement

Advertisement