МакедонијаСветот на работникотСиндикат

Работници од „Еурокомпозит“: Владата зголемува плати, но не го решава нашиот проблем

   Време за читање помалку од минута

Владата да излезе со решение за проблемите на 64-ицата вработени во прилепската намеска фабрика „Еурокомпозит“. Ситуацијата е многу тешка, нема работа, ниту струја во фабриката, бараат вработените во „Еурокомпозит“ кои и денеска излегоа на протест пред фабриката.

Според Роберт Богданоски, претседател на синдикатот на „Еурокомпозит“ повеќе од крајно време е да се реши дилемата или фабриката ќе работи или да се прогласи стечај за да знаат работниците на што се, пренесе Плусинфо.

Целосниот текст прочитајте го тука