- Advertisement -
ЕкономијаМакедонија

Рано да се зборува колку компании ќе се пријават за мерката минимална плата, вели министерката Ангеловска

312views

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска на прес-конференција рече дека се уште е рано да се зборува колку компании ќе се пријават за мерката од вториот економски пакет за минимална плата по вработен, бидејќи процесот на апликација се уште не е започнат.

Таа посочи дека компаниите за мерката минимална плата од 14.500 денари по вработен ќе можат да аплицираат во текот на следните недели до 5 мај за да ја добијат финансиската поддршка за да им се помогне за платите за месец април.

Advertisement

Повеќе прочитајте на канал5.мк

Advertisement
Advertisement