- Advertisement -
ПравдаСветСветот на работникот

Речиси 300 заразени работници во фабрика која произведува сендвичи за „Маркс енд Спенсер”

Речиси 300 заразени работници - Работник
431views

Речиси 300 вработени во британска фабрика која произведува сендвичи за трговскиот синџир „Маркс енд Спенсер” се позитивни на Ковид-19.

Фабриката „Гринкор” од Нортемптон, каде се вработени 2.100 луѓе соопшти дека дел од работниците се во самоизолација.

„Гринкор” наведе дека 79 работници биле позитивни на Ковид-19, поради што компанијата вовела приватна програма за тестирање, при што се откриени уште 213 слуачи односно вкупни 292.