Наука

Руските астронаути ќе бараат нафта од вселената: Развиена е посебна технологија

Руските астронаути ќе бараат - Работник
349views

Компанијата „Руски вселенски системи“, дел од „Роскосмос“ соопшти дека е развиен првиот инфрацрвен радиометар за пронаоѓање на руда од Меѓународната вселенска станица.

„Новиот инструмент кој е поставен на Меѓународната вселенска станица ќе помогне да се следи ситуацијата во океаните и да се следат динамичните процеси на бреговите. Исто така, ќе може да се изврши тематско правење на мапи за земјени површини, вклучувајќи геолошки мапи, трагање и идентификација на руда, откривање на можни подрачја со гасни и нафтени полиња“, соопштија од компанијата, пишува Точка.

Целосниот текст прочитајте го тука