- Advertisement -
ПравдаСветСветот на работникот

САД: Семејствата на починатите работници ја тужат фабриката за преработка на месо

152views

Семејствата на тројца починати работници во фабриката за преработка на месо во американската сојузна држава Ајова, кои починаа од Ковиод-19 ја тужат „Тајсон фудс“ и членови на нејзиното раководство, наведувајќи оти компанијата ги ризикувала животите на работниците иако знаеле дека станала жариште на новиот коронавирус.

Во  тужбата се наведува дека раководството знаело дека вирусот се шири низ фабриката кон крајот на март или почетокот на април, но криела информации од вработените и јавноста. Исто така во тужбата се наведува дека компанијата не применила безбедносни мерки.

Advertisement

Илјадници вработени во фабриките за преработка на месо во САД се инфицирани со новиот коронавирус, а десетици починаа.

До сега се тужени неколку фабрики, но против „Тајсон фуд“ првпат е поднесена групна тужба.

Advertisement
Advertisement