Светот на работникот

НовостиСветот на работникот

ДЗР: За исто работно место различна плата во институциите во јавниот сектор

Државниот завод за ревизија(ДЗР) изврши ревизија на усогласеност на тема „Плати и додатоци на плати на административните службеници во Република

Read More
ВИСветот на работникот

Најбарани вештини на Upwork: Наплатуваат и до 156 евра на час

Меѓу најбараните вештини оваа година се најдоа маркетинг на социјални мрежи, сметководство и виртуелната асистенција. Платформата за фриленсери Upwork неодамна објавила

Read More
НовостиСветСветот на работникот

Секој втор словенечки работник подготвен за преквалификација поради вештачката интелигенција

Поради доаѓањето на вештачката интелигенција во работните средини и приватниот живот на работниците, повеќе од половина од нив се подготвени

Read More
НовостиСветСветот на работникот

Еве кои работни места во Германија се најдобро платени, а кои најмалку

Во Германија чистачките земаат околу 1.000 евра помалку од просечната плата. Додека другите индустрии како ИТ нудат значително попрофитабилни плати,

Read More
НовостиСветСветот на работникот

Банката отпушти работници кои користеле мауси за лажирање работа на компјутер

Американскиот банкарски гигант „Велс Фарго“ отпушти голем број вработени по тврдењата дека користеле специјално дизајнирани компјутерски глувци за лажирање работа

Read More
НовостиСветСветот на работникот

ГЕРМАНСКИ АВТОМОБИЛСКИ ГИГАНТ УКИНУВА РАБОТНИ МЕСТА – престанува производството на популарното комбе, повеќе од 900 работници остануваат без работа

Повеќе од 900 работници во фабриката за комерцијални возила Фолксваген во Хановер ќе останат без работа на крајот на јуни!

Read More
НовостиСветСветот на работникот

АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ „ФЕДЕКС“ ОТПУШТА 2.000 РАБОТНИЦИ ВО ЕВРОПА Дали меѓу нив ќе има и вработени од станицата во Скопје?

Американскиот логистички гигант „ Федекс“ (FedEx) објави дека ќе укине до 2.000 работни места во Европа за да ги намали

Read More
НовостиСветот на работникот

Анализа: Топ 10 „игротеки“ за возрасни по вработени и плати

Во обложувалниците и во коцкарниците, како што веќе пишуваше Пари, минатата година имало 7.745 вработени. Нашата анализа покажува дека најмногу вработени,

Read More