- Advertisement -
МакедонијаПравдаСветот на работникотСиндикат

Се одржа протестниот марш на културните работници

Се одржа протестниот марш - Работник
267views

Со пораката „колективен сега “ културните работници денеска протестираа низ Скопје, бараат  нов колективен договор кој ќе важи од Нова година и повисоки плати. Генералниот секретар на Синдикатот на културата на Република Македонија, Гоце Павловски, за Алфа вели дека премиерот Заев им ветил дека договорот ќе биде потпишан, но такво нешто немало во проекциите на Министерството за култура, пренесува Алфа.

-Добивме ветување од премиерот дека оваа година ќе биде потпишан колективен договор и веќе од 01.01.2020 година ќе биде спроведен. Но, имајќи предвид дека Министерството за култура веќе ги има испратено проекциите за буџетот негов за 2020 година, каде што не се предвидени средства за новиот колективен договор, иницираше револт кај сите нас, изјави Павловски за Алфа.

Целосниот текст прочитајте го тука