- Advertisement -
Свет

СЗО прогласи глобална пандемија

471views

Светската здравствена организација прогласи глобална пандемија поради коронавирусот.

Глобалното проширување на коронавирусот сега го достигна нивото на глобална пандемија, изјави шефот на СЗО, Тедрос Аданом Габриесус, јави ДПА.

Advertisement

До минатата недела СЗО тврдеше дека се уште не станува збор за пандемија, но по проширувањето на сите континенти, сега веќе станува збор за пандемија.

Advertisement

Advertisement
Advertisement