Свет

НовостиСветСветот на работникот

ПОЗНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА ОД ХРВАТСКА ЗАВРШИ ВО СТЕЧАЈ – не можат да вратат околу 100 илјади евра, сите работници останаа без работа

Стопанскиот суд во Дубровник донесе одлука двете предложени стечајни постапки на Дубровничка телевизија да се спојат во една, во која

Read More
НовостиПравдаСвет

Во германските безбедносни органи 364 вработени се сомничат за десничарски екстремизам

Германската Федерална канцеларија за заштита на Уставот соопшти дека има конкретни докази дека 364 вработени во германските безбедносни органи може

Read More
ПравдаСветСветот на работникот

Италијанските модните гиганти под истрага, работниците им ги шиеле моделите во „ропски услови“

Италијанските обвинители отворија истрага за можна експлоатација на работници во синџирите на снабдување на десетина модни брендови, изјави добро информиран

Read More
НовостиСветСветот на работникот

Над 15.000 возачи поднеле тужби против „Амазон“ – бараат надомест за неисплатените плати

Повеќе од 15.000 возачи на Амазон поднесоа арбитражни барања против гигантот за е-трговија, тврдејќи дека компанијата ги класифицирала како независни

Read More
НовостиСветСветот на работникот

Скандал во Хрватска! Градоначалник на пожарникарите им одобри регрес од 1 евро

Скандалозна одлука на градоначалникот на општина Плитвички Езера На работниците на Јавната противпожарна служба на Плитвички Језера им е одобрено

Read More