- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Скопје денеска напладне под камионска блокада

Скопје денеска напладне - Работник
197views

Цената на бензините драстично се намали, но револтот максимално се зголеми. Поскапата акциза ги вади на улица транспортерите, кои сепак не се единствени во одговорот на антикризната мерка.

Скопје денеска напладне ќе биде под камионска блокада. Дел од транспортерите, протестно ќе продефилираат низ улиците на главниот град со крајна дестинација пред седиштето на Владата, каде јавно ќе го изразат својот револт од цените на бензините. Можеби иронично, но протестот се случува на ден кога во сила стапуваат нови, драстично пониски цени на горивата. Од синоќа на полноќ, цената на дизелот падна на 42,5 денари, што ретко кога се случувало на македонскиот пазар.

Advertisement

Повеќе прочитајте на Дојче Веле

Advertisement
Advertisement