- Advertisement -
МакедонијаСиндикат

СКРМ утре ќе го одржи протестниот марш

СКРМ - Работник
274views

Синдикатот на културата (СКРМ) ќе одржи протестен марш утре( 08.10.2019 година). Во соопштението до медиумите се вели дека протестниот марш е со цел да го свртат вниманието и да ја алармираат Владата и Министерството за култура на како што велат, згазените социјални права.

„Протестот е со цел да го изразиме нашето незадоволство и разочарување од згазените социјални права на вработените во културата поради отсуството на општ колективен договор веќе 15 години и да ги алармира Владата и Министерството за култура дека вработените во културата повеќе нема да толерираат газење на нивното достоинство и дека маршот е само вовед кон следните чекори во синдикалната борба за основни социјални права“’, се вели во соопштението, објави Нова ТВ.

Целосниот текст прочитајте го тука