- Advertisement -
ЕкономијаНовостиСветСветот на работникот

Слободен понеделник за поголема продуктивност на вработените, препорачува една компанија

Слободен понеделник - Работник
177views

Четиридневната работна недела не е нова идеја. Многу компании низ светот нудат опции за пократок петок или помалку работни денови, особено доколку вработените работат од дома. Една компанија од американската област Нова Англија открила дека е подобро доколку вработените се слободни во понеделник.

– Сите поминуваме премногу време пред екраните – изјавил Мајк Мелило, главен извршен директор на групата „Вондерласт“, која има платформи за резервирање места за бродови на пристаништа.

Мелило открил за „Фаст компани“ дека сите вработени биле преморени до средината на минатиот мај поради големиот обем на работа. Затоа тој одлучил да направи промени.

Повеќе на факултети.мк