- Advertisement -
СветСветот на работникотСиндикат

Словенечкиот Синдикат на вработените во трговијата бара 500 евра месечен додаток за најзагрозените работници

172views

Синдикатот на вработените во трговијата на Словенија, бара кризниот додаток за најзагрозените работници во нивната дејност да се зголеми на 500 евра месечно, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Од синдикатот очекуваат дека сите трговски компании, кои работата за време на епидемијата со коронавирусот, односно маркетите за храна, приватните аптеки, бензинските пумпи, на работниците кои се изложени на ризик да се заразат, да им исплаќаат повисок месечен кризен додаток на платата.

Advertisement

Advertisement
Advertisement