ЕкономијаСвет

Словенија со нови 3 милијарди евра ќе и помага на економијата

Словенија со нови 3 милијарди евра - Работник
84views

Словенечката Влада го финализира текстот на новиот Закон за ублажување на последиците од коронавирусот кој според најавите ќе „тежи” речиси три милијарди евра, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Владини извори информираат дека ако со првиот Закон, целта беше да се зачуваат работните места и да им се помогне финансиски на граѓаните, со новиот ќе треба директно да се поддржи индустријата, односно да се задржи ликвидноста на компаниите.

Повеќе прочитајте на алфа.мк