- Advertisement -
ЗанимливостиМагазин

(Видео) Словенка обвинета за отсекување на својата рака поради осигурување. Прогласена е за виновна

Словенка обвинета за отсекување на својата рака поради осигурување. Прогласена е за виновна - Работник
382views

Во СЛОВЕНИЈА денес и беше изречена пресуда на 22-годишната Јулија Адлешиќ, која е обвинета за намерно отсекување на сопствената дланка за да земе оштета од осигурувањето.

Судот ги прогласи за виновни првообвинетите Јулија Адлешиќ, нејзиниот партнер Себастијан Абрамов и неговите родители Тинка Хускиќ Колариќ и Горазд Колариќ за обид за измама во осигурувањето.

Според словенечките медиуми, таа и нејзиното момче биле прогласени за виновни. Нејзиното момче доби три години затвор, а Адлешиќ две години затвор. 

Горазд Колариќ, таткото на Абрамов, беше осуден на една година условно, а Тинка Хускиќ Колариќ, нејзината мајка, беше ослободена.

 

Таа тврдеше дека станува збор за несреќен случај

Според Абрамов, несреќата се случила на почетокот на 2019 година, така што си ја отсекла дланката со циркуларна пила додека работела. Таа пред судот во Љубjана пред неколку дена изјави дека не сторила ништо намерно и дека досега немала никакви проблеми со законот освен возење без безбедносен ремен.

“Никој не сака да стане инвалид. Ако можам, би го вратила времето и дури не би се доближила до пилата”, рече таа пред судот. Таа побара од судијата да ја ослободи од домашен притвор, пишува 24ур.

“Мојата младост е уништена. Ја изгубив раката на 20 години и само јас знам какво е чувството”, додаде таа.

Извор: index.hr