- Advertisement -
МакедонијаСиндикат

Советот на СОНК ќе одлучува дали штрајкот ќе започне на 11 ноември

Советот на СОНК - Работник
464views

И покрај очекувањата на СОНК, Владата на денешната седница не одлучи за барањето на наставниците за зголемување на платите. Иако беше на дневен ред, Владата одлучи дебатата за буџетот за 2020 година да се одложи за следната седница. Ден претходно, министерот за образование, Арбер Адеми, вети дека на денешната седница ќе му се стави крај на прашањето со платите во образованието, но не наведе дали ќе го прифати барањето на СОНК, пишува Курир.

Целосниот текст прочитајте го тука