ЕкономијаЗанимливостиМагазинСвет

Создаден е НАЈГОЛЕМИОТ трговски пакт во светот

Создаден е НАЈГОЛЕМИОТ трговски пакт во светот - Работник
82views

Кина, Јапонија, Јужна Кореја и 12 други земји го воспоставија најголемиот трговски пакт во светот, за кој многумина во Азија очекуваат забрзување на економското закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата на корона вирусот.

Покрај трите земји, договорот наречен Регионално сеопфатно економско партнерство (РЦЕП) беше виртуелно потпишан од Австралија, Нов Зеланд и сите 10 членки на Здружението на нации од Југоисточна Азија (АСЕАН).

Членки на АСЕАН се Филипини, Индонезија, Малезија, Сингапур, Брунеи, Мјанмар, Тајланд, Лаос, Виетнам и Камбоџа.

Договорот за РЦЕП беше потпишан на маргините на годишниот самит на АСЕАН.

Премиерот на домаќинот на самитот во Виетнам, Нгујен Ксуан Пук изјави дека преговорите за формирање на пактот се завршени „по осум години напорна работа“.

„Завршувањето на преговорите за РЦЕП, најголемиот договор за слободна трговија во светот, ќе испрати силна порака со која се потврдува водечката улога на АСЕАН во поддршката на мултилатералниот трговски систем, создавање на нова трговска структура во регионот, оживување на снабдувачките синџири нарушени од пандемијата и помагање во опоравување од пандемијата“, рече Пук. .

Договорот ќе ги намали ниските тарифи меѓу земјите-членки на уште пониско ниво со текот на времето.

Официјални лица изјавија дека во договорот може да се приклучи и Индија, која не го потпиша заради жестокото противење во земјата на барањата за отворање на пазарот.

Договорот има силни симболични последици, бидејќи покажува дека Азија останува посветена на мултилатералните напори насочени кон создавање послободна трговија, четири години откако американскиот претседател Доналд Трамп ја иницираше политиката на склучување трговски договори со одделни земји.

Трамп „дозволува“ Кина да го прошири своето влијание

Претседателот Трамп по трет пат беше отсутен од самитот, а го замени американскиот советник за државна безбедност Роберт О’Брајан.

Медиумите јавуваат дека Трамп е отсутен, додека ривалската Кина е подготвена да го прошири своето влијание со потпишување на масовен договор за слободна трговија во тој регион.

„Во ова време на глобална криза, стратешкото партнерство САД-АСЕАН е уште поважно бидејќи работиме заедно во борбата против коронавирусот“, рече О’Брајан во говорот наместо Трамп на отворањето на мрежниот собир.

Трамп последен пат беше на самитот на АСЕАН во 2017 година, а потоа испрати претставници таму.

Извор: bizlife.rs