- Advertisement -
ЕкономијаЗанимливостиСвет

Сони оствари раст на профитот од 53 проценти, како резултат на продажба на видео игри за време на карантинот

Сони оствари раст на профитот од 53 проценти - Работник
137views

Јапонската компанија Сони соопшти дека нејзиниот профит се зголемил за 53 проценти од април до јуни, поради зголемената побарувачка за видео игри и други понуди на Интернет додека луѓето биле ставени во карантин за време на пандемијата на коронавирус.

Во последниот квартал Сони заработи 233 милијарди јени (2,2 милијарди долари), што е за 152 милијарди јени повеќе од истиот период лани.

Advertisement

Најголема побарувачка беше за видео игри и музика, бидејќи луѓето поголемиот дел од времето го поминуваа дома, соочени со мерки на затвор, насочени кон спречување на ширење на инфекција со коронавирус.

Сепак, компанијата предупреди дека филмската секција веројатно ќе биде засегната две или три години, како резултат на одложувањето на филмските проекти и ограничувањето на бројот на места во кината поради пандемијата.

Advertisement
Advertisement

Побарувачката на потрошувачите за електроника исто така се намали, вклучително и продажбата на дигитални фотоапарати, телевизори и други уреди, според Sony.

Некои фабрики во Кина и Малезија се привремено затворени, а проблемот е во тоа што некои вработени не можат да патуваат.

Компанијата планира профит од 510 милијарди јени (4,8 милијарди американски долари) за фискалната година што завршува во март 2021 година, што е намалување за 12 проценти во однос на претходната фискална година.

Извор: rs.n1info.com

Advertisement