- Advertisement -
Правда

Социјалната помош ќе се укине ако две работоспособни лица два пати одбијат работа

Социјалната помош ќе се укине ако две работоспособни лица два пати одбијат работа - Работник
532views

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска во вечерашното гостување на телевизија Телма ја објаснуваше новата социјална реформа и мерките кои произлегуваат од неа.

Шпекулации кои излегоа во јавноста дека правото на минимален гарантиран приход (по старо социјална помош) ќе биде укинато ако лицето два пати одбие работа не се точни. Односно, правото на минимален гарантиран приход ќе се укине ако две работноспособни лица од семејството по два пати одбијат работа, пишува Скопје24.мк.

Целосниот текст можете да го прочитате тука