- Advertisement -
МакедонијаСиндикат

„Стоп за насилство врз здравствени работници“, протест во кругот на Клинички

„Стоп за насилство врз здравствени работници“, протест во кругот на Клинички-Работник
402views

Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ денеска претпладне во кругот на Клиничкиот центар ќе се одржи протест, во организација на Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари.

Протестот следува по неодамнешните напади на лекари и медицински персонал во болницата „Свети Наум Охридски“ во Скопје, во Поликлиниката Драчево, а напади имаше и во Тетово и во Кавадарци.

Поддршка на протестот најавија и министерот за здравство Венко Филипче, Синдикатот на Клинички центар, како и членови на здруженија на здравствени работници.

Целиот текст можете да го прочитате тука