- Advertisement -
МагазинНаука

Стотици испратени на интезивна нега откако добија вакцина против КОВИД-19?

Medical worker Michelle Chester shows a Pfizer coronavirus disease (Covid-19) vaccine before giving it to nurse Sandra Lindsay, who was among the first to receive it, and who will receive the second dose at Long Island Jewish Medical Center in the Queens borough of New York City, on January 4, 2021. (Photo by SHANNON STAPLETON / POOL / AFP) (Photo by SHANNON STAPLETON/POOL/AFP via Getty Images)
30.3Kviews

Над 1.000 луѓе кои ја примиле новата вакцина против Ковид-19 доживеале несакани ефекти, при што стотици биле пренесени во собите за интезивна нега и итни случаи.

Една пациентка во Мичиген на 16 декември 2020 година добил болки во главата и вртоглавица како и стегање во градите и трнење на рацете. Таа постојано им кажуваше на лекарите: „Мислам дека имам паничен напад“. Таа беше испратена во собата за итни случаи за тестирање.

Advertisement

Ова е еден од 308 извештаи од пациенти испратени во болнички ургентни соби, документирани во системот за пријавување на несакани ефекти од вакцинирањето (VAERS). Тоа претставува 0,0064 проценти од вкупниот број на вакцинирани, 4,8 милиони луѓе, заклучно со 5 јануари.

Во други случаи, пациентите доживеале гадење, треперење, болка како од убод и отежнато дишење.

Advertisement

Во еден извештај, 33-годишен маж од Џорџија пријавил дека примил вакцина од Фајзер на 17 декември 2020 година.

„Првично морав да седам околу 15 мин и почувствував како ми се суши устата, ми трнеше јазикот, без да отекува. Бев проверуван од анафилактичен шок. Се чувствував како да имам адреналински шок и почувствував како срцето ми чука забрзано, мојот [крвен притисок] беше висок – останав во собата за итни случаи 60мин со набљудување од медицински персонал. Го чувствував истиот вид на сензација кога имав Ковид во јули. Ова утро имав треска околу 1 часот по полноќ, но сето тоа го снема сега “, напиша тој.

VAERS е основана во 1990 година за да служи како систем за рано предупредување за откривање на можни безбедносни проблеми кај вакцините со лиценца во САД. Со него управуваат Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) и Управата за храна и лекови на САД (ФДА). Секој може да пријави несакан настан на системот.

„VAERS не е дизајниран да утврди дали вакцината предизвикала здравствен проблем, но е особено корисна за откривање на невообичаени или неочекувани обрасци на пријавување на несакани настани што може да укажуваат на можен безбедносен проблем со вакцина. На овој начин, VAERS може да им обезбеди на ЦДЦ и ФДА вредни информации дека е потребна дополнителна работа и проценка за понатамошно проценување на можна загриженост за безбедноста “, се наведува на веб-страницата на системот.

Проблемите со новоодобрените вакцини Ковид-19 започнаа веднаш откако истите беа администрирани. Здравствен работник во регионалната болница Бартлет на Алјаска претрпе тешка алергиска реакција или анафилакса, откако прими вакцина од Фајзер компанијата. Таа била однесена во собата за итни случаи и поминала неколку ноќи таму пред да биде отпуштена.

Илјадници луѓе самостојно пријавиле дека не биле во можност да работат или да вршат дневни активности или барале грижа од здравствен работник, откако добиле една од дозите од првата транша.

Системот за пријавување на несакани ефекти на ФДА сè уште не е ажуриран за да вклучува податоци и информации за последниот квартал на 2020 година.


Портпаролката на ЦДЦ кон крајот на минатиот месец за „Епох тајмс“ изјави дека агенцијата работи на план за пријавување на несакани реакции на вакцините Ковид-19. Таа не одговори на прашањата поставени за овој месец.

ЦДЦ и ФДА не одговорија на прашањата за стотиците кои, според VAERS, биле испратени во собите за итни случаи. Системот има добиено извештаи за вкупно 1.156 несакани настани. Од нив, 17 биле „опасни по живот“, а две доведоа до „трајна попреченост – инвалидност“.

Портпаролката на „Фајзер“ изјави за „Епох тајмс“ во електронска изјава во декември 2020 година дека компанијата ги следи извештаите за можни алергиски реакции.

„Во информациите на вакцините има јасно наведено предупредување / претпазливост дека соодветниот медицински третман и надзор секогаш треба да бидат лесно достапни во случај на редок настан на анафилактика по добивање на вакцината“, додаде таа.

Во изјавата од вторникот, портпаролката рече дека компанијата внимателно ги следи „сите извештаи по вакцинирањето, вклучително и секое лице со потврдена дијагноза на инфекција со Ковид-19 или симптоми“, додавајќи: „Ние ќе ги разгледаме сите достапни информации за случаите и сите извештаи за сите настани по вакцинацијата “.

Модерна не одговори на барањата за коментар по ова прашање.

Луѓето со алергии на која било компонента на вакцините не треба да ги примаат, според сојузните здравствени упатства. Федералните агенции не дадоа ажурирање за истрагите за сериозни несакани реакции овој месец.

Во упатството ажурирано непосредно пред крајот на годината, ЦДЦ рече дека секој што доживеал алергиска реакција по вакцинирањето на една од вакцините, не треба да добие втора доза. Вакцините се даваат во две дози одвоени за три недели. Агенцијата исто така соопшти дека секој кој е алергичен на Полисорбат, кој не е компонента на ниту една вакцина, или ПЕГ не треба да прима една од вакцините.

Сепак, здравствените власти рекоа дека вакцините се безбедни за повеќето луѓе и охрабруваат многу Американци да направат вакцина. Тие исто така рекоа дека вакцините не мора да предизвикуваат несакани реакции.

„Во моментов има расфрлани извештаи. Но запомнете, многу од нив се само пецкање или покачен пулс. Ова може да биде хипервентилација околу вакцината. Тоа не мора да значи дека станува збор за проблем со вакцината “, рече адмираторот Брет Џироир, помошник секретар за здравство и дел од работната група „Корона вирус“ во Белата куќа, за време на телевизиското појавување минатиот месец.

Во претходен доказ објавен на 31 декември, тим предводен од алерголози во Општата болница во Масачусетс рече дека алергиските реакции обично се случуваат со стапка од 1,31 случај на милион дози на вакцини. Реакциите често се припишуваат на неактивни состојки во вакцините, велат тие. Тие препорачаа луѓето кои администрираат вакцини да прашаат за историјата на тешки алергиски реакции. Ако луѓето одговорат позитивно на одреден број прашања, треба да бидат тестирани на кожата за PEG. Ако имаат позитивен тест за тоа, не треба да добиваат една од новите вакцини.

Извор: Епох Тајмс

Advertisement