- Advertisement -
МагазинНаука

Студија: Пчелин отров убива клетки на рак на дојка за еден час

Студија: Пчелин отров убива клетки на рак на дојка за еден час - Работник
1.06Kviews

Австралиски научници открија дека отровот од пчела ги уништува агресивните клетки на рак на дојка во лабораториски услови, пренесува Би-Би-Си.

Отровот – и соединението мелитин што го содржи – се користело против два вида рак кои инаку се тешки за лекување. Научниците велат дека откритието е „возбудливо“, но дека се потребни дополнителни истражувања. Пчелниот отров има и антиканцерогени својства кај други видови на рак, како што е меланомот.

Студија на Институтот за медицински истражувања „Хари Перкинс“ е објавена во списанието „Nature Precision Oncology“.

Откриено е дека екстрактите од пчели се „исклучително моќни“, рече Кјара Дафи, 25-годишен научник, кој го водеше истражувањето.

Проверен е отров на над 300 медоносни пчели и бумбари. Утврдено е дека одредена концентрација на токсини ги убива клетките на ракот во рок од еден час, со минимално оштетување на другите клетки. Исто така, откриено е дека токсичноста на отровот се зголемува во други дози.

Ракот на дојка е најчестиот вид на рак кој ги погодува жените ширум светот.

Иако во лабораторијата има илјадници хемиски соединенија кои можат да се борат против клетките на ракот, научниците велат дека има малку што може да се произведе како лек.

Извор: b92.net