НовостиПравдаСветСветот на работникот

Судот пресуди дека Твитер го прекршил договорот за исплата на бонуси на вработените

   Време за читање 1 минута

Американски федерален судија пресуди дека компанијата X (Твитер) го прекршила договорот со своите вработени кога не им исплатила милиони долари ветени минатата година. Според тужбата, компанијата им ветила на вработените половина од потенцијалните бонуси пред и откако милијардерот Илон Маск ја купил компанијата во 2022 година, но парите никогаш не биле платени, објави The Hill.

Поранешен директор на компанија за компензација поднесе тужба против компанијата за социјални медиуми во јуни.

„Кога Шобингер го направи она што го побара Твитер, Твитер понуди да му плати бонус во согласност со она што тие се договорно обврзани да го прават, според законот во Калифорнија. Меѓутоа, бидејќи тие наводно одбиле да му го платат ветениот бонус, тоа значи дека Твитер го прекршил договорот“, рече окружниот судија Винс Чабриа во завршните зборови.

Компанијата тврдеше дека договорот за бонусот бил само вербален и не треба да се плаќа, според законот во Тексас.

Наместо тоа, Чабриа рече дека Твитер го почитува законот во Калифорнија, кој вели дека договорот е правно обврзувачки.

„Сите спротивставени аргументи на Твитер паѓаат во вода“, напиша Чабриа.

X се соочи со голем број тужби откако Маск ја презеде компанијата, вклучувајќи повеќе тужби за компензација, погрешно раскинување и барања за дискриминација, пренесува Танјуг.

Фото Canva