- Advertisement -
Занимливости

Тежок ден за Твитер: Откриено е како дошло до неверојатното хакирање. Акциите на компанијата тонат

Тежок ден за Твитер: Хакирани профили на познати личности - Работник
276views

Твитер се извини, но залудно, во меѓувреме, ФБИ се вклучи во целиот случај.

Акциите на Твитер забележаа пад на цените за повеќе од 5% од почетокот на тргувањето во САД по хакерскиот напад врз сметките на славните. Акциите на гигантот „ICT“ паднаа за 5,24 проценти, на 33,8 долари по акција.

За потсетување, профилите на неколку познати луѓе беа хакирани на Твитер синоќа, вклучително и профилот на поранешниот претседател на САД Барак Обама, кандидат за претседател на САД – Бајден, основачот на Тесла, Елон Муск, Бил Гејтс, Џеф Безос и раперот Канје Вест.

Advertisement

На тие профили беше објавена „пирамидна шема“ врз основа на биткоин. Тој хаос ја зголеми сметката на непознатиот измамник за повеќе од 100.000 долари.

Твитер бавно реагираше, бидејќи вестите за измамата први ги објавија медиумите, Твитер одговори со тоа што го направиле невозможно било да се да се проверат и верифицираат профилите.

Advertisement
Advertisement

Потоа, тие објавија дека ситуацијата е решена и дека повеќето корисници повторно имаат пристап до нивните профили.

Иако развојниот тим на „Твитер“ сè уште ги истражуваат потенцијалните хакерски активности, неколку часа по почетокот на нападот, тие објавија дека хакерите го користеле методот на социјално инженерство врз вработените во компанијата кои имаат пристап до внатрешни алатки и системи за да ги добијат потребните податоци и да започнат хаос.

Реакциите на овој хаос се многубројни, од медиумите до политичарите, сите се согласуваат дека ова е предупредување за ранливоста на системите за безбедност на социјалните мрежи, па затоа се прашуваат што би се случило доколку тајните служби би добиле пристап до верифицираните профили.

Директорот на Твитер се огласи, изјавувајќи дека беше многу тежок ден за Твитер, и се чини дека ќе следуваат потешки денови затоа што ќе мора да одговори на многу тешки прашања.

Еден од нив му го испрати синоќа сенаторот Jош Холи, кој го праша дали е загрозен и профилот на Доналд Трамп на Твитер.

Извор: БизнисТелеграф

Advertisement