- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Текстилците бараат да се озаконат лошите работни услови

268views

Работниците во текстилните фабрики и сега не земаат минимална плата. Немаат празници и викенди, велат самите тие, но и невладините организации. На барањето на сопствениците тие го гледаат само како барање за озаконување на она што и сега се случува.

„Жално, разочарана сум“, ова е првичната реакција на 52 годишна шивачка од Штип која 30 години работи во текстилната индустрија прашана за новите барања на сопствениците на фабриките – осум и пол часа на работа, без викенди и државни празници. Од Кластерот на текстилни работници првото барање го правдаат со платената пауза од 30 минути што ја намалувало, како што тврдат, продуктивноста на работниците, објави Радио Слободна Европа.

Целосниот текст прочитајте го тука