ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

„Телма“: Не се само два, 10 милиони денари украле газдите од државните пари за исплата на плати

92views

Не била два, туку 10 милиони денари е сумата пари која ја украле газдите од државната помош наменета за исплата на минималец од 14.500 денари за работниците, објави „Телма“ повикувајќи се на владини извори.

Според податоците, станува збор за повеќе од 4500 компании и 2 милиони евра кои првично ги објави УЈП, а меѓу фирмите има и медиум. Од Владата најавуваат дека ќе бараат Обвинителството кривично да ги гони одговорните лица во компаниите.

Повеќе прочитајте на 360степени.мк