ЕкономијаНовостиСвет

„Тесла“ отпушта 300 работници во фабриката во близина на Берлин

   Време за читање 3 минути

Американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ соопшти дека ќе отпушти 300 привремени работници во фабриката во близина на Берлин, откако најави отпуштања ширум светот поради слабата побарувачка и жестоката конкуренција во цените.

Портпаролката на компанијата изјави дека биле отпуштени 300 привремени работници, додавајќи дека работниците на „Тесла“ не биле отпуштени. Новинскиот портал Бизнис инсајдер претходно објави дека нема да им се продолжуваат договорите на привремените работници.

„Колку што знаеме, нашиот договорен партнер веќе можеше да ги префрли повеќето од овие привремени работници на нови позиции кај други клиенти“, рече портпаролката на „Тесла“.

„Тесла“ објави дека ќе отпушти повеќе од една десетина од својата работна сила ширум светот
Во март, компанијата објави дека ангажирала неколку стотици работници на одреден временски период во фабриката во градот Грунхајде, во близина на Берлин.

Во понеделникот, „Тесла“ објави дека ќе отпушти повеќе од десетина од својата работна сила ширум светот, што би значело отпуштања за околу 14.000 вработени. Компанијата не ја соопшти точната бројка, а според годишниот извештај за 2023 година, во декември вработиле 140.473 работници.

„Додека компанијата се подготвува за нашата следна фаза на раст, исклучително е важно да се испита секој аспект за да се идентификуваат можностите за намалување на трошоците и подобрување на продуктивноста“, напиша извршниот директор Илон Маск во меморандумот до вработените во понеделникот.

Во фабриката на „Тесла“ во Германија работат над 12.000 лица

„Како дел од овие напори, темелно ја анализиравме организацијата и донесовме тешка одлука да го намалиме нашиот број на вработени за повеќе од 10 проценти на глобално ниво“, се наведува во документот.

Фабриката во Германија моментално вработува повеќе од 12.000 работници. Маск најави отпуштања за 10 отсто од работниците и во 2022 година, велејќи им на директорите, објави тогаш Ројтерс, дека има „лошо чувство дека економијата не оди добро“. Компанијата досега не соопшти колку работници ќе отпушти во 2022 година, а нивниот број во меѓувреме се зголеми.

Приходите на „Тесла“ нагло се забавија на крајот на годината

На почетокот на месецот, „Тесла“ прелиминарно објави дека испорачала приближно 387.000 возила во првиот квартал, приближно осум отсто помалку отколку во првите три месеци од 2023 година, без, меѓу другото, кризата во Црвеното Море и подметнувањето пожар во објектот во близина на Берлин.

Минатата година компанијата неколку пати ги намали цените за да ја одржи побарувачката, што се манифестираше со скок на продажбата од 40 отсто и продадени 1,8 милиони автомобили. Приходите на крајот на годината нагло се забавија, на само три отсто, а раководството предупреди дека очекува многу послаб раст во 2024 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *