- Advertisement -
МагазинНовостиСветот на работникот

Топ 3 мотивациони говори за оние кои сакаат да ја сменат кариерата

Топ 3 мотивациони говори - Работник
260views

Не сте задоволни од вашата работа и се плашите да направите нешто околу тоа?

Понекогаш кога се чувствуваме навистина како да тапкаме во место, потребно е само малку мотивација за да генерираме моќен ангажман.

Овие инспиративни говори можат да го направат токму тоа.

Стив Џобс – „Остани гладен, остани будалетинка“

Говорот на Стив Џобс на Универзитетот Стенфорд во 2005 година можеби само ќе ве расплаче.

Иако во тоа време му беше дијагностициран рак, Џобс сепак ја прифати поканата да одржи почетниот говор. Во него, тој сподели неколку значајни приказни што му го смениле животот.

Техничкиот гуру зборува за животот и поврзувањето на точките, љубовта, загубата и смртта. Неговата намера беше да ги мотивира студентите да останат сигурни и да веруваат во себе.

Говорот е моќен и емотивен. Главниот совет на Џобс за неговата публика е да има верба. Верувајте во нешто и на крајот ќе ги постигнете своите цели, беше неговата порака.

Основачот на Apple беше креативен генијалец, визионер и револуционерен иноватор. Луѓето од сите возрасти треба да го слушаат неговиот говор бидејќи тој не само што мотивира, туку го менува и животот.

 

Џеф Безос – „Паметот е дарба, љубезноста е избор“

Основачот на Амазон, Џеф Безос, одржа привлечен и инспиративен главен говор за дипломираните студенти на Универзитетот Принстон.

Тој зборуваше за главните разлики помеѓу изборите во животот и талентот во животот. Безос ја охрабрува својата публика да го користи својот талент со други луѓе со љубезност и ги советува студентите да направат сè што е во нивна моќ за да успеат.

Овој говор е трогателен, смел и експресивен. Безос сака да им помогне на луѓето да направат избор и да одлучат помеѓу лесен живот и работен живот. Што ќе изберете? Понекогаш правењето промена во кариерата е вистинската работа, треба само некој да ве убеди дека е правилно да ризикувате.

 

Џ.К.Роулинг – „Неуспехот е неопходен за вистински да се запознаете самите себе“

Британската романсиерка Џ.К. Роулинг е позната по своите книги за Хари Потер.

Таа одржа неверојатен говор на Универзитетот Харвард каде зборуваше за важноста на имагинацијата и за големите придобивки од неуспехот.

Роулинг користи моќни зборови за да ја мотивира публиката и не се двоуми да признае дека нејзините лични неуспеси помогнале да се изгради и да се обликува нејзиниот успех.

Ако сакате да ја смените кариерата, но се плашите од разочарување, слушнете го овој неверојатен говор и ќе ја зголеми вашата самодоверба, бидејќи Роулинг го објаснува нејзиниот став – неуспехот е целата поента на живеењето.