- Advertisement -
Правда

Точка: Болсонаро го најде виновикот: Тоа го прават невладините организации

Болсонаро го најде виновикот: Тоа го прават невладините организации - Работник
367views

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро се соочува со обвинувања дека се откажал од заштитата на „белите дробови на Земјата“ со дозволување на сеча и палење на прашумата.

За пожарите кои што моментално ја пустошат најголемата прашума на светот која што произведува 20% од вкупниот кислород, тој одлучи вината да ја префрли на други, односно на невладини организации. Според него, тие намерно ги подметнуваат пожарите за да ја посрамотат неговата власт.

„Можеби пожарите во Амазонија се предизвикани од страна на невладините организации кои што ги загубиле своите пари. Имаат намера да направат проблеми во Бразил“, тврди Болсонаро, пишува Точка.

Целосниот текст можете да го прочитате тука