- Advertisement -
ЗанимливостиМагазинПравда

Трамп: Платив многу милиони долари данок

Трамп: Платив многу милиони долари данок - Работник
199views

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер напиша дека платил „многу милиони долари данок“, но дека има право на амортизација и ослободување од данок.

Трамп изјави дека неговите долгови се многу мали во споредба со имотот што го поседува, објави Ројтерс.
Претседателот на САД ја објави оваа објава на Твитер по објавувањето на извештајот во Њујорк Тајмс, во кој се наведува дека тој платил само 750 долари федерален данок на доход во 2016 и 2017 година, по долг извештај за големи загуби на неговите компании.