- Advertisement -
СветСиндикат

Тридневниот штрајк на Germanwings продолжува

Тридневниот штрајк на Germanwings продолжува-Работник
313views

Синдикатот „Уфо“ кон крајот на минатата недела најави штрајкови од понеделник до среда во „Германвингс“ кои работат под чадорот на филијалата „Еуровингс“ на државната германска авиокомпанија, бидејќи беше постигнат мал напредок во администрацијата на Луфтханза.

Штрајкот започна вечерва на полноќ и може да биде продолжен, изјави за германскиот ЗДФ денеска потпретседателот на кабинетот на Уфо, Даниел Флор.

Тој додаде дека синдикатот не го сакал тоа, но ако се оцени по три дена дека е неопходно да се продолжи, тоа ќе повика на нови штрајкови.

Вкупно околу 180 летови, претежно домашни, треба да бидат откажани околу новата година,, изјави портпаролот на „Еуровингс“ за Франс.

Утрово околу 10,00 часот, не се забележани летови на поголемите германски аеродроми бидејќи патниците биле добро информирани и билетите може да се пренесат во други компании на Луфтханза (Jurovings, Brasels Airlines, Svis), кои многу помогнале, рече изворот. .

Спорот меѓу Луфтханза и Германвингс е, меѓу другото, за платите и работните услови.