ЗанимливостиМагазин

Трка за првиот филм сниман во вселената, Русија или САД?

Трка за првиот филм сниман во вселената, Русија или САД? - Работник
55views

Вселенската агенција Роскосмос, руската телевизиска компанија Канал Еден и филмската продуцентска куќа Жолто, црно и бело, наскоро треба да објават јавна покана за кастинг на првиот игран филм што ќе се снима во вселената.

За разлика од НАСА и американските филмски продуценти од Холивуд, кои би сакале да снимат филм со Том Круз во главната улога во вселената, Русите бараат актерка која ќе ја игра главната улога.

Во веста донесена од руската новинска агенција ТАСС се наведува дека руската вселенска агенција и продуцентските куќи долго размислувале за две сценарија за филмот што ќе се снима на Меѓународната вселенска станица. Во едниот учествувале двајца космонаутски актери, маж и жена, додека другиот требало само да лансира актерка во вселената.

По долги дискусии, беше одлучено дека женскиот главен лик ќе биде многу поприфатлив за снимање на филмот, така што само припадничките на понежниот пол ќе можат да се пријават на кастингот.

Што се однесува до заплетот на филмот, тој засега сè уште се чува во тајност, но познато е дека станува збор за вселенска драма со работен наслов „Предизвик“ и дека снимањето треба да започне есента 2021 година.

ТАСС вели дека заедно со актерката, таа ќе ја избере и својата резервна копија и дека ќе мора да помине обука во училиштето за космонаути, а за вселенскиот лет ќе мора да добие дозвола од комисијата за летови во Роскосмос.

Тие исто така наведуваат дека режисерот Клим Шипенко ќе патува во вселената со актерката, која не го негираше тоа, но рече дека би сакал да снима филм во вселената.