Турско Министерство за внатрешни работи: Над 1.600 вработени во општина Истанбул имале врски со терористички организации

Истрагата започната минатата година покажа дека повеќе од 1.600 вработени во општина Истанбул биле поврзани со терористички организации. Ова го соопшти турското Министерство за внатрешни работи, цитирано од Hurriyet Daily News.

Министерството за внатрешни работи информираше дека се изготвени извештаи, според кои 455 од вработените вработени во организации и фирми поврзани со општината имале контакти со групата ПКК (Курдска работничка партија), 80 со левичарската екстремистичка Револуционерна партија. и Народноослободителен фронт (ДХКП-С), 20 – со Марксистичко-ленинистичката комунистичка партија (МЛКП, поврзана со ПКК), и други – со ФЕТО (Фетулахистичката терористичка организација, која, според турските власти, стои зад обид за државен удар во земјата во 2016 година) и со други групации.

Во писмената изјава, Министерството за внатрешни работи соопшти дека осумчлената комисија утврдила дека има податоци за 1.668 лица кои се „поврзани со терористички организации“.

Бидејќи општинските градоначалници имаат овластување да проценат дали општинските функционери ги исполнуваат условите за именување или не, тие првично ќе одговараат за кривична одговорност доколку се утврди дека имаат именувани лица кои не ги исполнуваат условите.

Градоначалникот на Истанбул Екрем Имамоглу ја опиша истрагата како „измислена“.

Истрагата беше покрената минатата година поради сомнежи дека стотици луѓе вработени во општината се поврзани со терористички организации.

Водачот на Партијата за националистичко движење (ПНД) Девлет Бахчели рече дека Имамоглу треба да биде сменет од функцијата доколку биде прогласен за виновен. Бахчели додаде дека најголемиот град во Турција не треба да се „предаде на терористички организации“, додека лидерот на Кемалистичката Народна република партија (НРП) Кемал Кулчдароглу го бранеше Имамоглу, велејќи дека обвинувањата се „неосновани“.

Турскиот суд овој месец го осуди градоначалникот на Истанбул, Екрем Имамоглу, популарен противник на претседателот Реџеп Таип Ердоган, на повеќе од две години затвор и му забрани политички активности поради навреда на функционери. Одлуката на судот се уште не е стапена во сила и се очекува истата да биде обжалена до повисокиот суд.