ЕкономијаНовостиСветСветот на работникот

Турција ја зголемила минималната плата на 520 евра

   Време за читање помалку од минута

Турција ја зголемила минималната плата на 17,002 турски лири (околу 520 евра) за 2024 година, објавил Претседателот на оваа земја, Реџеп Таип Ердоган.

Платата пораснала за 49 % од 11,402 турски лири (349 евра), навел Ердоган на социјалната мрежа Икс, наведува Анадолија.

Со новиот износ, задоволни сме што уште еднаш го исполнивме нашето ветување дека нема да ги оставиме на цедило нашите вработени поради инфлацијата“,

изјавил Министерот за труд, Ведат Исикхан.

Извор: b92.net

Фото: Depositphotos/vverve

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *