ЕкономијаСветСветот на работникот

Убер ќе им дава платено отсуство на возачите кои ќе се заразат од корона вирусот

Убер ќе им дава - Работник
207views

Убер ќе им понуди на возачите и доставувачите 14 дневно платено отсуство, доколку се заразат од корона вирусот или бидат сместени во карантин, објави Си – Ен – Ен.

Со ова тие ја менуваат нивната политика која досега била насочена кон тоа да не им се плаќаат бенефиции на вработените во Убер.
Од компанијата не рекле колку пари ќе земаат вработените кои ќе имаат потреба да земат отсуство поради заразување со вирусот кој достигна 100,000 заразени глобално, а бројот на заболени во САД продолжува да расте.