ЕкономијаМакедонија

Угостителите бараат државата да им даде субвенции за да исплатат плати на вработените

Угостителите - Работник
161views

Државата да ја субвенционира минималната плата на вработените во кафулињата и рестораните, додека траат превентивните мерки за КОВИД-19, бараат од Здружението за заштита на правата на угостителите „Хорекаши”.

Од Здружението велат дека откако Владата ја донесе мерката за затворање на угостителските објекти, не можат да обезбедат приходи од основната дејност за да ги подмират трошоците кон државата, вработените, кириите и режиските трошоци, објави сдк, пренесува Република.

Целоснио текст прочитајте го тука