ЕкономијаМакедонија

Угостителите се жалат на конфузните владини протоколи, бараат итни промени

128views

Додека власта се фали со доделување на ваучери за летување, хотелиерите збунети и во неизвесност ги чекаат новите протокли за работа. “Амин” за отварање на хотелите, дозвола за организирање на свадби и продолжување на работното време на кафаните и кафулињата се очекува да даде комисијата за заразни болести. Од таму за Алфа брифираат дека денеска за овие прашања било дискутирано, но поради одредени несогласувања, конечните препораки ќе се знаат утре. Повеќе од сигурно е дека угостителските објекти ќе работат и по 22 часот, хотелите ќе почнат со работа, ама свадби нема да има.

Од Хотелската асоцијација на Македонија со песимистички предвидувања, со овие рекордни бројки на заболени не очекуваат подобрување на состојбата и по цена да се врати се во нормала.

“Има една друга страна што не загрижува, што бројката на заболени ни е превисока и многу малку оздравуваат. Мислам дека во моментот и да се отвори, секако дека мерките треба да бидат престорги со примање на гости во хотелите и со работата на рестораните.” – рече претседателот на ХОТАМ Крсте Блажевски.

Повеќе прочитајте на алфа.мк