- Advertisement -
НовостиПравдаСвет

Уредникот на германскиот таблоид „Билд“ отпуштен поради мешање на сексот во работата

Уредникот на германскиот таблоид - Работник
605views

Јулијан Рајхелт си замина откако промовирал на високи позиции вработена со која имал афера

Уредникот на најголемиот германски таблоид е ослободен од своите должности, бидејќи неговиот издавач се соочи со обвинувања дека се обидел да ги прикрие целосните наоди од истрагата за погрешно сексуално однесување и злоставување во сопствените канцеларии.

Медиумскиот гигант „Аксел Шпрингер“, најголемата медиумска издавачка фирма во Европа, неодамна го прошири своето глобално портфолио со стекнување на американската веб-страница за вести „Политико“ за повеќе од една милијарда американски долари.

„Њујорк тајмс“ во неделата објави дека Jулијан Рајхелт, уредник на „Билд“, главниот таблоид на „Аксел Шпрингер“ и најпродаваниот весник во Европа, промовирала помлада вработена на високо ниво во редакцијата додека имал афера со неа.

„Аксел Шпрингер“ во понеделникот вечерта објави дека Рајхелт е ослободен од своите должности веднаш. Во соопштението на компанијата се вели дека по неодамнешните откритија, изведоа на виделина дополнителни информации во врска со однесувањето на уредникот.

„Одборот дозна дека дури и по завршувањето на постапката за усогласеност во пролетта 2021 година, Juлијан Рајхелт продолжи да не раздвојува приватни и професионални работи јасно и му кажа на одборот невистини за ова“.

Рајхелт привремено се повлече во март оваа година поради „наводни прекршувања на усогласеноста“, но беше повторно инсталиран на моќната позиција по помалку од две недели.

Сведочењето што работничката им го дала на истражителите ангажирани од компанијата за да ги испитаат наводите за сексуално малтретирање, вели дека тогаш 36-годишниот Рајхелт на 25-годишната вработена ѝ рекол во ноември 2016 година: „Ако откријат дека сум имајќи афера со приправник, ќе ја загубам работата“.

Целиот обем на наодите на истрагата не беше објавен до сега.

Во последниве месеци, Рајхелт повторно се истакна во печатениот весник на „Билд“, неговата веб-страница и ТВ-каналот за вести, на пример, како домаќин на собири во стилот на градското собрание во западните германски региони разорени од силните поплави ова лето.

Меѓутоа, во писмото објавено во неделата, сепак, новинарите тврдат дека нивната едномесечна истрага за злоупотреба на моќта во канцелариите на Билд била прекината во последен момент, иако „не беа наведени правни или уреднички причини“.